مقالات

مقالات2020-11-16T03:54:48+00:00

1.مقاله تولید و بررسی خصوصیات سنگ ساب های منیزیمی (متن انگلیسی)

[2008] Production and Characterization of Magnesium Oxychloride Cement Based Polishing Bricks for Polishing of Ceramic Tiles

2.مقاله تولید و بررسی خصوصیات سنگ ساب های منیزیمی (متن فارسی)

سيمان منيزيتي يا سيمان سورل، مخلوطي از اكسيد منيزيم و محلول كلريد منيزيم با نسبت هاي معين مي باشد. از آنجایی مقدار این نسبت ها به شدت بر خواص این سیمان منیزیمی تاثیر گذار هستند، در این مقاله به بررسی اثر نسب های مختلف اکسید منیزیم به کلرید منیزیم و همچنین آب به اکسید منیزیم بر خواص این سیمان پرداخته شده است.

 

3. مقاله بررسی اثر غلظت کلرید منیزیم در استحکام سیمان منیزیمی

سيمان سورل یا اكسي كلريد منيزيم به علت دارا بود ن استحكام بالا و مقاومت به سايش مناسب نسبت به ساير سيمانها، به عنوان عامل اتصال بسيار مورد توجه قرار گرفته است. اين سيمان، محصول واكنش پيچيده اكسيد منيزيم،كلريد منيزيم و آب با نسبت هاي مولي مشخص است. انتخاب نسبت مولي مناسب بين مواد اوليه در خواص گيرشي، استحكامي و تشكيل فازهاي كريستالي بسيار موثر است. در اين مقاله، مقدار اكسيد منيزيم 13 مول وآب به ميزان 12 مول انتخاب شد. به منظور بررسي اثر غلظت كلريد منيزيم در ميكروساختار، خواص استحكامي و درصد جذب آب سيمان اكسي كلريد منيزيم، تغييرات مو لي كلريد منيزيم در محدوده 5/ 0 تا
1/9 مول مطالعه شده است. نتايج نشان داد كه تركيب 13 مول اكسيد منيزيم به همراه 12 مول آب و 5/ 1 مول كلريد منيزيم داراي بيشترين استحكام است.

 

4. الزامات تخته های منیزیمی

 

5.بررسی اثر دما بر فرآوری سیمان منیزیمی

Influence of curing temperature on the evolution of magnesium oxychloride cement

 

6. مقاله مقایسه مواد مختلف ذوب برف و یخ

همواره یخ زدایی معابر، با کارایی بالا، زمان و هزینه کم، و با حداقل صدمه به محیط زیست چالشی بزرگ برای مسئولان مربوطه بوده است. در حال حاضر در اغلب نقاط کشور ما از روش سنتی برف روبی همراه با پاشیدن مخلوط نمک جامد و شن و ماسه استفاده می شود. در حالی که در بسیاری از کشورهای دنیا به دلیل هزینه های اجرایی بالای آن، زمان بر بودن، آسیب های زیست محیطی و خسارت های وارده به زیر ساخت ها و تاسیساتی ناشی آن، این روش منسوخ شده است. در عوض استفاده از مواد یخ زدای جامد و محلول به دلیل کارایی بالا، هزینه های اجرایی پایین تر، سازگاری بیشتر با محیط زیست و آسیب های کمتر به تاسیسات و زیرساخت های معابر، روز به روز در حال گسترش است. مواد یخ زدا بسیار متنوع هستند. در این مقاله پنج تا از پر مصرف ترین آنها که تقریباً 95% مواد یخ زدای مصرفی در سطح دنیا را تشکیل می دهند، معرفی و مقایسه شده اند.

 

7. مقاله بررسی کارایی حذف رنگ صنایع نساجی با استفاده از مخلوط کلرید منیزیم و آلوم

در فرایند صنایع نساجی انواع وسیعی از رنگ ها و مواد شیمیایی به مصرف می رسند که غالبا این مواد در فاضلاب های این صنایع یافت می شوند. برای رنگزدایی فاضلاب صنایع نساجی روشهایی متفاوتی وجود دارد که از جمله آنها می توان به روش انعقاد و لخته سازی اشاره کرد. یکی از مواد منعقد کننده که مورد استفاده می باشد، آلوم است که در حال حاضر بطور وسیعی به عنوان یک منعقد کننده با هزینه پایین و کاربری بالا در تصفیه آب و فاضلاب با مشخصات مختلف استفاده می شود. کلرید منیزیم نیز یکی از مواد منعقد کننده ای است که در حذف رنگ بکار برده شده است و در مقایسه با آلوم و PAC در حذف رنگ موثرتر است. در این مقاله از مخلوط آلوم و کلرید منیزیم در حذف رنگ استفاده گردید و PH و دوز بهینه مخلوط این دو منعقد کننده بدست آمد.

8. بومه چیست؟

9. بررسی انواع ساینده ها

برای تولید ساینده ها می توان از موادی مانند سیلیکون کارباید، گارنت، بوکسیت و آلومینا، کرندوم، دیاتومیت، فلدسپار، هماتیت، پومیس، ماسه سیلیسی، سرباره استارولیت، تریپلی و اکسید سیلیسیم استفاده کرد. اما بیشتر ساینده ها در صنعت معمولا از سه ماده اصلی سیلیکون کارباید (SiC)، آلومینا (Al2O3) و گارنت ساخته می شوند.